«

»

Astana ITU Triathlon World Cup

Pe 18 mai, sportiva noastra Antoanela Manac a luat startul in prima etapa de Cupa Mondiala care conteaza pentru stabilirea clasamentului de calificare la Jocurile Olimpice din 2020.

Sportiva noastra a fost selectionata in echipa ASICS World Triathlon Team, o echipa formata din 6 sportivi veniti de la federatii nationale in dezvoltare, sportivi cu sanse reale de calificare pentru Tokyo 2020. Sportivii selectionati de ITU au fost echipati de catre ASICS (sponsorul International Triathlon Union), avand un scurt stagiu de pregatire comun, finantat in mare parte de ITU.

Datorita temperaturii extrem de scazute de la ora startului, in aer fiind 5 grade C si temperatura apei de 12 grade C, competitia fetelor a fost modificata in duatlon in formatul 5 km alergare – 40 km ciclism – 10 km alergare. Antoanela a terminat pe locul 32 din 58, obtinand puncte importante atat in clasamentul ITU World Ranking cat si in Olympic Qualification Ranking.