Campionatul National de Cros Duatlon

Vineri 28 iulie 2017, la Targu Mures, au avut loc Campionatele Europene de Cross Duathlon Elite Feminin si Masculin cu distante de 6 km alergare – 21 de MTB si 3 km de alergare pe un traseu cu grad ridicat de dificultate. Sportivii nostri au luptat pentru un loc pe podiumul Campionatului National de Cros Duatlon. La competitia fetelor am avut ca participanta pe Ciolacu Andreea (03:21:55) care a terminat competitia pe ultimul loc si pe locul 3 la U23, fiind numai trei sportive la aceasta categorie. Castigatoarea a fost Sanne Broeksma din Olanda (01:50:35) urmata de rusoaica Darija Rogozina, ea devenind si Campioana Europeana la U23 (01:50:50) si Kristina Lapinova (Slovacia – 01:51:13).

La baieti am avut 7 sportivi la start si asteptari la medalii. Prima alergare a fost una sufocanta, ritmul fiind dictat de francezul Brice Duboard el reusind sa cumuleze deja dupa alergare un avans de aproape de un minut fata de grupul urmaritor format din 5 sportivi printre care si sportivii nostri Balan Marcel si Bogdan Damian. A urmat proba de MTB unde am pierdut deja la prima tura de cislism doi sportivi, Daniel Attila si Kanizsai Levente facand pana. Bogdan a reusit sa ramane undeva pe pozitiile 6-8 respectiv Kovavs Szabolcs a urcat dupa MTB pe primul loc dintre sportivii de la U23. Ciprian Balanescu a acuzat dureri la picior deja de la alergare si nu a reusit sa recupereze nici la proba de ciclism. La a adoua aleragre Bogdan a avut al doilea timp din concurs depasind cativa sportivi si a terminat pe un surprinzator dar bine meritat loc 4.

Rezultatele Campionatului National de Cros Duatlon pot fi gasite aici.