«

»

Cupa Mondiala de Triathlon de la Weihai

Dupa Campionatul Mondial de la Gold Coast, sportivii nostri, Antoanela Manac si Alexandru Ion, s-au deplasat in China unde au participat la o etapa de Cupa Mondiala, Weihai ITU Triathlon World Cup. Competitia a fost organizata pe distanta olimpica, traseul de ciclism fiind cel mai tehnic din circuitul mondial, avand peste 1.000 metri diferenta de nivel pe 40 km.

Primul a intrat in concurs Alexandru Ion, unul dintre cei mai tineri sportivi din conpetitie. A avut un inot bun, 0:18:52 la 1.500 de metri, dar a fost implicat intr-o cazatura in primul tur de ciclism, pierzand plutonul. A reusit sa termine competitia pe locul 43 din 57 de sportivi, din care 9 au abandonat si 4 au fost prinsi in urma pe tura la ciclism.

Antoanela Manac a inceput bine competitia, iesind din tranzitie intr-un grup de sportive valoroase, “olimpice” dar a avut probleme de adaptare in primele doua ture la traseul foarte greu de la ciclism. Dupa a treia tura, a revenit, reusind sa termine competitia pe locul 34 din 44.

Mini turneul Australia-China a facut parte din programul Tri-Go-Tokyo al Federatiei Romana de Triatlon si a fost finantat de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman.