«

»

Endurance Triatlon Belis 2018 – rezultate

Endurance Triatlon Belis 2018 - rezultate

Lacul Belis, in apropierea Clujului, in organizarea Clubului de Inot Orca, a avut loc sambata, 18 august, atat o noua etapa in circuitul Cupa Romaniei Bitnett RTS, cit si o etapa din circuitul Cupa Romaniei HTS.

Competitia de Halfdistance a fost castigata, atat la baieti cat si la fete, de sportivi veniti de la Harghita Triathlon Club, Simon Istvan, cu timpul de timp 4 ore 41 minute 54 secunde, respectiv Koter Adel (5:38:00). Podiumul la baieti a fost completat de stelistul Razvan Ene (4:43:14) si de Stefan Tudose (4:45:38). La fete, pe locul doi a terminat Ionela Babeanu (6:00:36) si pe trei Georgeta Petrescu, ambele de la Seven Sport Club Bucuresti.

Cursa olimpica a fost adjudecata de Alexandru Diaconu (2:17:52), urmat la o secunda de Beres Hunor (CSA Steaua – 2:17:53) si la un minut de juniorul Chis Andrei Sergiu (CSM Cluj – 2:19:06). Competitia fetelor a fost castigata de Mirela Maria Popescu (de la categoria 50-54!), cu timpul de 2:52:34, urmata de Gal Tunde (Harghita Triatlon – 3:17:42) si de Antal Monica (3:23:07).