«

»

Patru medalii pentru România, la Campionatele Europene de Winter Triathlon

Sportivii români au încheiat Campionatele Europene de Winter Triathlon de la Cheile Grădiștei cu patru medalii, dintre care una de aur, două de argint și una de bronz, cel mai bun rezultat din istoria participării lotului României la aceste competiții.

Un grup select de multipli campioni mondiali și europeni a fost prezent la startul Campionatelor Europene de Winter Triathlon ce au avut loc, în premieră, la Cheile Grădiștei, în perioada 22-24 februarie.

Cea mai nouă probă din cadrul Campionatelor Europene de Winter Triathlon, Ștafeta mixtă 2×2, a adus o importantă medalie în palmaresul lotului național – argint, obținut de echipa Viorel Pălici și Edit Vakaria.

Primele trei poziții au fost ocupate de:
Rusia – Pavel Andreev & Svetlana Sokolova
România – Viorel Palici & Edit Vakaria
Italia – Giuseppe Lamastra & Sandra Mairhofer.

La categoria Elite Masculin, podiumul a fost ocupat de:
Dmitriy Bregeda (RUS)
Giuseppe Lamastra (ITA)
Pavel Yakimov (RUS)
Cel mai bine clasat sportiv român a fost Viorel Pălici, care a ocupat un foarte bun loc 5 în clasamentul general.

La cursa Elite Feminin, primele trei poziții au fost adjudecate de:
Daria Rogozina (RUS)
Yulia Surikova (RUS)
Svetlana Sokolova (RUS)
Edit Vakaria, cea mai bine clasată triatlonistă din România, a terminat cursa pe poziția a șaptea.

Primele două medalii din cadrul competiției au fost aduse, pentru România, de juniorii Leonard Hincu – argint și respectiv Botond Zoldi – bronz.

Aur pentru România a adus Robert Tămîrjan, în cadrul competiției europene de Para-triathlon.

Sportivii nostri au obtinut rezultate excelente si la categoriile de amatori age group, unde Romania a fost reprezentata de 21 de sportivi, obtinand 13 medalii.
Medalie de aur au obtinut:
Csergedi Istvan – categoria 35-39 ani, timp 01:10:48
Darius Hanganut – categoria 16-19 ani, timp 01:17:30
Stelian Hota – categoria 40-44 ani, timp 01:25:48
Eliza Pop – categoria 40-44 ani fete, timp 01:51:57.

Felicitari si celorlalti competitori romani:
Valentin Cacina, Waldemar Vaum, Paul Nicon, Kalman Albert, Szikszai Bruno, Peter Molnar, Sorin Milas, Ionel Agapie.

Daca competitia sportivilor de elite a fost dominata de Rusia secondata de Italia, la Europenele de amatori, Romania a luat cele mai multe medalii, terminand detasat in clasamentul neoficial pe medalii.

Rezultate complete aici: triathlon.org/results/result/2019_cheile_gradistei_etu_winter_triathlon_european_championships